Wiosenne porządki

19.04.2017

W wirze wiosennych porządków na pewno nie pominiemy mycia okien. Przyjemniej oglądać budzącą się do życia przyrodę przez czyste okna. Jeśli chcemy, by okna były jak najdłużej sprawne, ważna jest odpowiednia pielęgnacja profili, okuć i uszczelek.


Profile okienne zmywa się, aby usunąć z nich kurz będący pożywką dla mikroorganizmów i stopniowo niszczący ochronną warstwę ram. Profile PCW nie powinny być czyszczone popularnymi środkami do mycia o zasadowym lub kwaśnym PH. Nie należy ich także szorować  żadnymi proszkami. Najlepiej jest używać jedynie produktów o neutralnym PH i takich, które nie porysują powierzchni. Dobrze jest kupić specjalny zestaw pielęgnacyjny przeznaczony do konkretnego typu okien, zawierający środek czyszczący dostosowany do profili plastikowych. Te produkty nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie powłokę ochronną, utrudniającą osadzanie się brudu na powierzchni

 

Pielęgnacja okuć polega na smarowaniu ich preparatami chroniącymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie. My, jako producent okien, zalecamy konserwację przynajmniej raz w roku. Okucia w oknach wymagają konserwacji polegającej na smarowaniu specjalnym olejem miejsc, w których znajdują się ryglowania. Co najmniej raz w roku, najlepiej właśnie przy wiosennych porządkach, trzeba smarować okucia, dzięki czemu okna będą pracowały płynnie, cicho i bezawaryjnie. Do smarowania można użyć wazeliny technicznej, oliwy do maszyn lub smaru – ważne, aby środki nie zawierały kwasów i żywic, bo wywołają korozję. Olej nie tylko pozostawia powłokę ochronną, ale i poprawia płynność pracy okucia. Co istotne, zanim posmarujemy okucie, sprawdźmy czy nie jest mocno zanieczyszczone kurzem czy pyłem. Jeśli tak, to umyjmy je czystą wodą bez dodatku detergentów.


Uszczelki – o nich należy pamiętać szczególnie na jesieni, zanim nadejdą mrozy. Uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy są narażone przede wszystkim na parcenie. Zwłaszcza strefa w dolnej części ramy, na którą szczególnie oddziałują promienie słońca, deszcz i brud – tam uszczelki najszybciej niszczeją. Jeżeli jednak nie konserwowaliśmy ich przed zimą, koniecznie zróbmy to na wiosnę. Zaczynami od umycia wodą bez środków czyszczących czy ścierających. Używajmy do tego miękkich ściereczek. Kiedy uszczelki wyschną, rozprowadźmy na nich specjalny płyn do pielęgnacji uszczelek, który zapewnia im elastyczność, zapobiega ich sklejaniu się oraz przymarzaniu. Tak jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku.


Do pełnej konserwacji okien zalecamy zestaw pielęgnacyjny, który dystrybuuje firma Winkhaus, obejmujący: mleczko do czyszczenia białego PCW, olej do pielęgnacji i konserwacji okuć, płyn do czyszczenia uszczelek, miękką ściereczkę oraz instrukcję użycia. Taki zestaw kosztuje ok. 24 zł. Do kupienia na: www.sklep.winkhaus.pl


Jeśli okno nieprawidłowo działa, zapraszamy do kontaktu z działem serwis w celu dokonania regulacji. Namiary dostępne w zakładce Kontakt.

Wstecz