Blokada błędnego położenia klamki okna

19.07.2017
Blokada błędnego położenia klamki okna

Jakość okuć produkowanych przez firmę Winkhaus od lat cieszy użytkowników naszych okien. To, czy okna pracują lekko i sprawnie, czy jednak bywają kłopoty z ich zamknięciem, zależy właśnie od jakości i stanu okuć.


Najczęstszy problem z jakim przychodzi nam się zmierzyć podczas codziennego użytkowania okien to „wypadanie” skrzydła okna rozwierano-uchylnego w trakcie otwierania. Oznacza to, że nie została zamocowana blokada błędnego położenia klamki. Posiadamy w ofercie dwa rodzaje blokady błędnego położenia klamki, zwanej też blokadą obrotu klamki. Pierwszy to blokada klamki przy uchylonym skrzydle. Dzięki niej, gdy skrzydło jest uchylone nie można przekręcić klamki do pozycji otwartej. W ten rodzaj blokady nasze okna są wyposażone standardowo. Drugi to blokada obrotu klamki, która działa, gdy okno jest otwarte. Za tę funkcję muszą Państwo zapłacić dodatkowo. Warto to jednak zrobić ze względu na większy komfort użytkowania okna.


Bez takiej blokady można przekręcić klamkę do pozycji uchylnej, mimo że okno jest już otwarte. Manewr ten powoduje wyczepienie skrzydła z górnego zawiasu (tak jak to się dzieje, gdy okno jest uchylone) i w efekcie trzyma się ono jedynie na dolnym zawiasie. Co w takiej sytuacji zrobić? Skrzydło trzeba dosunąć do ościeżnicy, a następnie zwyczajnie zamknąć klamką. Mimo, że operacja trudna nie jest, to przy dużych przeszkleniach użytkownikom niewielkiej postury może przysporzyć problemów. 


Rekomendujemy Państwu zamówienie okna z blokadą błędnego położenia klamki. Są różne jej wersje. Może być połączona z podnośnikiem skrzydła, który podczas zamykania odpowiednio je pozycjonuje, by idealnie weszło na miejsce. W drzwiach balkonowych blokada może być połączona nie tylko z podnośnikiem (zwanym też wślizgiem), ale i zatrzaskiem balkonowym (zwanym też klamką palacza), który przytrzymuje otwarte skrzydło drzwi balkonowych w ościeżnicy. Blokadę obrotu klamki można zainstalować w już użytkowanym oknie. Chociaż nie jest to operacja skomplikowana, lepiej powierzyć ją fachowcom, świadczącym serwis okien.


Wstecz