Okna do domu - wyposażenie dla wymagających klientów

16.05.2017

Każdy z nas ma inne wymagania dotyczące funkcjonalności okien. Na ogół wystarczy typowe okno z funkcją otwierania i uchylania, ale są klienci, którzy oczekują czegoś więcej. Aby zwiększyć komfort użytkowania okna mamy do wyboru kilka gotowych rozwiązań - hamulec okienny, stopniowany uchył czy zatrzask balkonowy. Co ważne, wszystkie te elementy niewielkim nakładem można zainstalować w już zamontowanym i użytkowanym oknie.

 

  • Stopniowany uchył (MSL) – Uchylone okno pozwala ustawić w czterech dodatkowych pozycjach a także dodatkowo zabezpiecza okna przed zatrząśnięciem. Jest szczególnie przydatny w kuchni czy sypialni, gdzie nie zawsze potrzebny jest pełen uchył, a poza tym lubimy zostawić nieco otwarte okno dla lepszej wentylacji. Uruchomienie mechanizmu jest bardzo proste, wystarczy obrócić klamkę pionowo do góry, a następnie odciągnąć skrzydło od ramy na żądaną odległość i zablokować je, przekręcając klamkę o 45 stopni w dół. .
  • Zatrzask balkonowy - Zatrzask balkonowy firmy Winkhaus powoduje, że drzwi na balkon można zamknąć od zewnątrz. By je ponownie otworzyć, wystarczy lekko nacisnąć skrzydło. To proste rozwiązanie pozwala zapomnieć o przeciągach i zapewnia wygodę osobom przebywającym na tarasie. Jest idealne w przypadku, gdy balkon służy jako azyl dla domowych palaczy: w lecie zatrzask zapobiega napływowi gorącego powietrza, w zimie zaś - uchodzeniu ciepła z mieszkania.
  • Ogranicznik otwarcia okna - To udogodnienie ograniczające otwarcie skrzydła do kąta 900. Dzięki niemu unikamy zagrożenia, że przy silnym wietrze okno uderzy o wnękę okienną. Wbudowany hamulec cierny utrzymuje otwarte skrzydło w takiej pozycji, w jakiej je ustawimy. Ogranicznik sprawdza się także w sytuacji, gdy okno zostało zamontowane krzywo i otwarte skrzydło samoczynnie się otwiera.
  • Blokada otwarcia okna – Okna do domu w którym mieszkają małe dzieci, muszą spełniać specjalne wymagania. Przydatny może okazać się zamek okienny FSV firmy Winkhaus, który za pomocą specjalnego kluczyka blokuje otwarcie skrzydła, pozostawiając jednak możliwość uchylenia go. To element dodatkowy, niezależny od okucia zamontowanego w oknie.
  • Podnośnik skrzydła - Ciężar skrzydła okiennego zależy od jego rozmiaru oraz zastosowanych szyb. Pakiety 3-szybowe o podwyższonych parametrach termoizolacyjności, antywłamaniowości lub dźwiękoszczelności znacznie zwiększają wagę skrzydła.. W przypadku dużych, ciężkich okien z czasem dochodzi do obniżenia skrzydła o kilka milimetrów, co skutkuje utrudnionym zamykaniem i otwieraniem okna. Prostym i genialnym rozwiązaniem tego problemu jest podnośnik skrzydła FH opatentowany przez firmę Winkhaus. Działając na zasadzie wahadła, przy zamykaniu okna podnosi skrzydło i zapobiega jego ocieraniu się o ramę. W ten sposób łatwo wraca ono do swojej pozycji w ościeżnicy.
  • Hamulec okienny - To funkcja umożliwiająca blokowanie otwartego skrzydła w żądanym położeniu. Skrzydło blokujemy, obracając klamkę do pozycji zamkniętej. Dzięki temu można wygodnie wietrzyć odpowiednio do pogody i potrzeb – tak ustawić skrzydło, aby świeże powietrze napływało, ale za bardzo nie wiało. Hamulec także chroni przed uderzaniem otwartego skrzydła o wnękę okienną. Element bardzo przydatny, jednak wrażliwy na niewłaściwą obsługę – niestety łatwo go popsuć.
Wstecz